Główne przyczyny

 

Jednak to nie mniej zdrowa żywność ani też zanieczyszczone powietrze są głównymi przyczynami występowania chorób cywilizacyjnych. Najważniejsza przyczyna jest zupełnie inna - poniekąd też wiąże się z postępem cywilizacyjnym.

Główną przyczyną rozszerzania się chorób cywilizacyjnych jest... nasze niedbalstwo. Nie dbamy ani o to co jemy, ani jak, ani też nie dbamy o to, aby mięśnie wiedziały jaką rolę pełnią w naszym organizmie. Jesteśmy leniwi. A nasze lenistwo jest potęgowane właśnie za sprawą postępu technologicznego.

Obecnie nie musimy się ruszać z fotela żeby zrobić zakupy, dowiedzieć się co się dzieje na świecie, załatwić różnego rodzaju sprawy w urzędach czy też porozmawiać ze znajomymi. Wszystko możemy załatwić za pośrednictwem Internetu.

Dodatkowo żeby się dostać do pracy lub przemieścić się w jakiekolwiek miejsce nie musimy zmuszać do pracy naszych mięśni - wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu samochodu (dalej ciągle siedzimy) i tylko manipulując odpowiednio kilkoma pedałami i kierownicą dotrzeć do celu.

Jeśli nie zadbamy o nasze zdrowie i nie będziemy dużej uwagi przykładać do tego jak się odżywiamy oraz jak spędzamy czas wolny, to dość szybko możemy powiększyć grono osób, które borykają się z którąś z chorób cywilizacyjnych (lub nawet kilkoma z nich).

 

Zgodnie z raportami opublikowanymi przez WHO najczęściej na choroby cywilizacyjne zapadają osoby, które źle się odżywiają i regularnie nie zmuszają swego organizmu do wysiłku fizycznego. Największe ryzyko zachorowań występuje w przypadku osób, które dodatkowo większość dnia spędzają w pozycji siedzącej.

Łańcuch przyczynowo-skutkowy w tym przypadku jest dość długi. Jeśli nie będziemy aktywnie spędzać wolnego czasu i źle będziemy się odżywiać, to na pewno znacznie powiększy się nasza tkanka tłuszczowa. Nie dość, że będziemy wyglądać mniej atrakcyjnie, to jeszcze będziemy mieć mniej siły, będziemy wolniejsi i będziemy mieć zdecydowanie słabszą kondycję. To dopiero początek.

Konieczność stałego dźwigania wielu kilogramów zbędnej tkanki tłuszczowej dość szybko może doprowadzić do powstawania problemów z układem krążenia. Na naszych nogach mogą się pojawić żylaki (przepływ krwi ze względu na rozrośniętą tkankę tłuszczową będzie znacznie utrudniony). Gruba tkanka tłuszczowa opasająca nasze ciało znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego!

Zła dieta i nadwaga szybko może doprowadzić do wystąpienia problemów z wypróżnianiem - zaparć. Jeśli już masz problem z zaparciami i nic z tym nie robisz, to wkrótce pewnie będziesz wpisywać w wyszukiwarce internetowej zapytanie "hemoroidy objawy". Wyliczanka różnego rodzaju schorzeń może być o wiele dłuższa. Ważne żebyśmy uświadomili sobie co znajdowało się na jej początku, co było przyczyną i co powinniśmy zmienić - i to jak najszybciej.
 

Dzięki wprowadzeniu odpowiednich zmian do naszego trybu życia możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na wyżej wymienione (i jeszcze wiele innych) choroby.

Jeśli do tej pory nie przykładałaś/łeś w ogóle uwagi do tego co wkładasz na swój talerz i mogłeś godzinami wylegiwać się przed telewizorem zamiast zająć się bardziej pożytecznymi czynnościami, to już najwyższy czas na zmiany. Nie siedź bezczynnie.

 

Wiele porad dietetycznych znajdziesz tutaj: zdrowe odżywiania. Warto się z nimi zapoznać i wziąć je sobie do serca.